MERSİN MİLLETVEKİLİ DR. LEVENT UYSAL: DİJİTAL TELİF, ESERİ VE SANATÇININ EMEĞİNİ KORUR

MERSİN MİLLETVEKİLİ DR. LEVENT UYSAL: DİJİTAL TELİF, ESERİ VE SANATÇININ EMEĞİNİ KORUR

TBMM DİJİTAL MECRALAR KOMİSYONU ÜYESİ UYSAL, DİJİTAL TELİF İLE İLGİLİ KONUŞTU

Toplantıda dijital telif konusu da ele alındı. Milletvekili Uysal “Toplantıda üzerinde durduğumuz konulardan biri Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun, yayıncıların eseri üzerindeki telif hakkını koruyabileceği noktaya getirmek için yapılması gerekenler oldu.” açıklamasında bulundu.

31 Mart yerel seçimlerinden dolayı çalışmalarına ara veren Türkiye Büyük Millet Meclisi Dijital Mecralar Komisyonu, seçimlerin ardından ilk kez Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman öncülüğünde toplandı. Toplantıda son zamanların en çok konuşulan sosyal medya uygulaması TikTok, dijital telif ve habere de telif düzenlemesi yapılması gerekliliği konuları görüşüldü. MHP Mersin Milletvekili, MYK Üyesi ve TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Üyesi Dr. Levent Uysal da hazır bulundu.

Dünya genelinde en çok sosyal medya kullanan ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğinin altını çizen Uysal “İçinde bulunduğumuz çağı artık dijital çağ olarak adlandırıyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, pek çok sosyal medya uygulaması çıkıyor ve ülkemiz de bu uygulamaları en fazla indirip üye olan bir ülke. Bu derece yaygın olmasıyla birlikte, artan genç nüfusumuz bu uygulamaları daha çok tercih ediyor. İzledikleri, örnek aldıkları, takip ettikleri içeriklerin onların gelişimine ve hayata bakış açılarına zarar vermemesi mühim. Bazı sosyal medya platformları, zaman zaman çocuklarımıza kötü örnek olabilecek kişilerin paylaşımlarına sıklıkla yer veriyor, akışta sürekli öne çıkarıyor. Bunun önleminin alınması noktasında toplantımızda istişarelerde bulunduk.” şeklinde konuştu.

Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Instagram