MERSİN İÇİN DEĞİŞİM ZAMANI

MERSİN İÇİN DEĞİŞİM ZAMANI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin beş senelik süre zarfında gereken hizmetleri sunamadığını söyleyen MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal, 31 Mart yerel seçimlerinde Mersin’in memnuniyetsizliklerine son vermek için tüm hemşerilerini Cumhur ittifakı Adayı Serdar Soydan’a oy vermeye çağırdı.

MERSİN’E YENİ BİR SOLUK

MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal, Mersin’in sanayiden turizme, tarımdan lojistiğe kadar birçok alanda lider bir şehir olduğunu belirterek şehrin potansiyelini maksimize etmeyi hedefleyen yenilikçi projelerden bahsetti.

Asrın felaketi 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir yıl geçti. Neler söylemek istersiniz?

CEVAP: Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez böylesi yıkıcı depremler yaşadık. Malumunuz ülkemiz deprem bölgesi ve Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin olduğu yerler fay hatlarının hareketli olduğu yerlerdi. Depremden 11 ilimiz etkilendi. Buna Mersin de dahil. Afetin ardından Mersin en fazla göç alan kent oldu. Depremzede kardeşlerimizin çoğunun akrabası ya da tanıdığı Mersin’de yaşadığı için buraya geldiler. Türkiye ve Mersinliler olarak dayanışma örneği sergiledik. Depremden ziyade hatalı yapılan binalar binlerce vatandaşımızı bizden kopardı. Hepsine rahmet olsun. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak depremin hemen ardından hasar tespit çalışmaları tamamlandı ve deprem bölgelerinde birer birer dirençli yapılar inşa edilip, teslimi gerçekleştiriliyor. Ülkemiz umuyorum ki bir daha böyle yıkıcı afetler yaşamaz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

“Mersin mutlaka görülmesi gereken bir kent”

Mersin, potansiyel açısından nasıl bir şehir? En çok öne çıkan sektörü sizce nedir?

CEVAP: Mersin öyle üretken bir şehir ki; ‘şu sektör ön planda’ diyemeyeceğimiz kadar birçok alan var. Sanayi, turizm, lojistik, tarım, spor, kültür sanat, sağlık bunlardan birkaçı. Özellikle yerli-yabancı turistlerin Mersin’in denizini tercih ediyor olması mutluluk verici. Deniz turizminin yanında inanç turizmi açısından da mutlaka görülmesi gereken bir kent Mersin. Eshab-ı Kehf, Danyal Peygamber Türbesi, Aya Thekla, Alahan Manastırı, Kanlı Divane… Mersinimiz tarım potansiyeli noktasında da dünya pazarında oldukça söz hakkına sahip bir şehir. Narenciye başta olmak üzere, muz, domates, üzüm, kayısı, keçiboynuzu, incir, dikenli incir gibi pek çok sebze-meyve üretiminde ve ihracatında ilk 3’te.

Mersin, coğrafi konumu itibarıyla, Ortadoğu, Kafkaslar ve Doğu Akdeniz ülkelerine yönelik ticaretin merkezinde bulunduğu için sanayi ve lojistik alanında öncü bir kent.

“Çalıştaylar dizisi başlattık”

Mersin’de düzenlediğiniz çalıştaylardan bahseder misiniz, devamı gelecek mi?

CEVAP: Mersin’deki büyüme potansiyeli, diğer birçok ile göre çok daha yüksek. Burada çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin sorunlarını ve ihtiyaçlarını dinleyerek çözüme ulaşacak doğru yol haritalarının belirlenmesi ve Mersin halkının Ankara’da en etkin ve verimli şekilde temsil edilmesi için bir çalıştaylar dizisi başlattık. Sektörel çalıştaylar; tarafımızca kurulup sadece Mersin gönüllülerinin yer aldığı Mersin Bizim Platformu çatısı altında ilgili alandaki paydaşların katılımlarıyla gerçekleştiriliyor. Her bir çalıştaya bir oda, borsa veya sivil toplum kuruluşu ortak edilerek yerel dinamikler ile merkezi dinamiklerin eşgüdümü sağlanıp; ihtiyaçların yerelden genele aktarıldığı bir altyapı oluşturuldu. 2 yıllık plan dâhilinde farklı çözüm ortakları iş birliğinde devam edecek çalıştaylarımızın ilk 9’u tamamlanmış olup, 2024 yılı içerisinde çalıştaylara devam edeceğiz.

“Mersin’i dinliyoruz”

Kurmuş olduğunuz ‘Mersin Bizim Platformu’ ve ‘Mersin Fayda Merkezi’nin amaçları nelerdir?

CEVAP: ‘Mersin Bizim Platformu’ tamamen gönüllülük esaslı kurmuş olduğumuz bir platform. Mersinli olan ve Mersinlilik bilinci taşıyan her vatandaşımızı platformumuza gönüllü olmaya davet ediyorum. Mersin’i hep birlikte geliştirmek için her görüşe her fikre ihtiyacımız var. www.mersinbizim.com internet sitemizden de vatandaşlarımız gerekli bilgileri alabilir, yaptığımız çalışmaları oradan takip edebilir. ‘Mersin Fayda Merkezi’ ise tamamen eğitim odaklı kurulan irtibat ofisimiz. Fayda merkezimizde öncelikli olarak iş arayanlara yönelik Avrupa Birliği standartlarına uygun sertifikalı eğitim programları düzenleyeceğiz. İŞ-KUR ile protokol halinde yapacağız. Burada verilecek eğitimlerin tamamı ücretsiz olacak. Onun dışında Ankara’ya gelemeyen ancak bizimle iletişime geçmek isteyen vatandaşlarımız orada bulunan danışman arkadaşlarımız tarafından dinleniyor ve oluşturulan raporlar, talepler bize iletiliyor. Çözüme ulaştırılma noktasında üzerimize düşeni yapıyoruz, Mersin’i dinliyoruz.

“Özel çocuklarımızın eğitimi her şeyden önemli”

Sosyal sorumluluk projelerini önemsediğinizi biliyoruz. Özel bireylerimizin de mecliste sesi oluyor, onlarla ilgili çalışmalar yapıyorsunuz. Neler söylersiniz?

CEVAP: En hassas olduğum konulardan biri özel bireylerimizin hayatını kolaylaştırabilmek. Mersin’de otizm, engelli dernekleriyle sürekli istişare halindeyiz ve yanlarındayız. Düzenledikleri kermeslere, toplantılara olabildiğince katılıyoruz ve taleplerini kendimize sorumluluk biliyoruz. Özel çocuklarımızın sağlıklı eğitim alabilmeleri her şeyden önemli. Özel bireylerimizin toplumda var olabilecekleri imkân ve fırsatlar sunmak, herkes gibi ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel yaşama tam katılmalarını sağlamak hepimizin görevi.

“Yapay Zekâyı İyi Anlamalı Ve Kullanmalıyız”

Son yılların en çok konuşulan gündemi yapay zekâ. Siz de Mersin’de ‘Yapay Zekâ Zirvesi’nin ilkini düzenlediniz. Ayrıca TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Kâtip Üyesisiniz. Yapay zekâ ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

CEVAP: Günümüzde birçok sektör şu an yapay zekânın faydalarından yararlanıyor. Mersin’de ilkini düzenlediğimiz ‘Yapay Zekâda Anadolu Buluşmaları: Mersin’ etkinliğimiz yoğun katılım gördü. Tarım, sağlık, savunma sanayiinde verim artırıyor yapay zekâ. Mersin’de düzenlediğimiz etkinlikte gençlerimize de söz verdik; yapay zekâ üzerine sertifikalı eğitim programları vereceğiz. Toplumuzda yapay zekânın negatif yönleri de tartışılıyor. Ancak şu unutulmamalıdır ki; yapay zekâ ne kadar gelişirse gelişsin, doktor, mühendis, aşçı, itfaiyeci, polis yerine geçemez. Onun için yapay zekâyı iyi anlamalı ve bulunduğumuz sektörü geliştirebilmek adına kullanmalıyız.

‘Mersin Sektörel Master Planları’ da hazırlıyorsunuz. Faydası neler olacaktır?

CEVAP: Tarım, turizm, sanayi ve lojistik master planlarımızın hazırlığını tamamladık. Amacımız ise kamusal yatırımların sürdürülebilirliğini sağlayarak bölgesel kalkınmayı hızlandırmak, kamusal alanlarda gerçekleştirilecek yatırımları özel sektör girişimlerinin finanse etmesini sağlamak, ihracat potansiyeli yüksek sektörler aracılığıyla ülkemizin döviz gelirlerini artırmak, sıfır karbon ayak izi hedefine yönelik çalışmaları güçlendirmek, ekonomik faaliyetlerin bir küme içerisinde gerçekleştirilmesini sağlayarak üniversite–kamu–sanayi iş birlikteliğini sağlamak. Plan hazırlık süreçlerinde akademisyenler, ilgili sektör temsilcileri ve o sektörden hizmet alan tüm paydaşları çalışmalara dahil ederek planlarda bütünleşik yaklaşım sağladık.

“Mersin’in Memnuniyetsizliğine Son Vereceğiz”

Seçim bölgeniz Mersin’de 31 Mart yerel seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor? Seçim atmosferini nasıl görüyorsunuz?

CEVAP: MHP olarak Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin öncülüğünde açık hava toplantılarımızın ilkini Mersin’de büyük bir katılımla gerçekleştirdik. Genel Başkanımız Mersin’i çok önemsiyor. Gelişime, büyümeye açık olan bir kentin 5 yıldır gözle görülür bir hizmet görmediği aşikâr. Billboardların tamamına kendi reklamını koyup, sosyal medyadan makyajlama yaparak belediyecilik yapılmaz. 5 yıl boyunca Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri defalarca borçlanma yetkisi verdi ancak ne ulaşım sorunu çözülebildi ne de konut ne de su pahalılığı. Su cenneti Mersin Türkiye’nin en pahalı suyunu içen ikinci şehir. Mersin’in memnuniyetsizliğine son vermek için 31 Mart akşamı tüm hemşerilerimizden Cumhur İttifakına destek olmalarını istiyorum. Ayırmadan, ayrışmadan, canla başla herkese göre gönül ve güven belediyeciliği ile hemşerilerimize hizmet edeceğiz.

Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Instagram