Sosyal Sermaye Nedir? Bize Neyi Gösterir?

Sosyal Sermaye Nedir? Bize Neyi Gösterir?

Sosyal sermayenin ya da diğer bir ismiyle toplumsal sermayenin günümüzde en çok konuşulması, üzerine düşünülmesi gereken konular arasında yer alması gerektiğini düşünüyorum. Adettendir, öncelikle kavramı açıklayarak bir giriş yapmak isterim.

Sosyal sermaye insanların doğdukları, yetiştikleri, sonradan dahil oldukları sosyal ilişkilerin onlar üzerinde yarattığı avantaj ya da dezavantajları işaret eden kavramdır. Sosyal sermaye denildiğinde zihnimizde sosyal ilişkileri canlandırabiliriz. Beslendiği en temel nokta ise bireysel ilişkilerdir.

Sosyal Sermaye İyi Yönetilirse Ne Olur?

Yukarıda değindiğim gibi sosyal sermayenin avantajı olduğu kadar dezavantajları da olabilir ancak biz bu noktada avantajlara odaklanalım. Sosyal sermayede karşımıza öncül hissiyat olarak güven kavramı çıkıyor. Sosyal ilişkilerde karşınızdaki kişilere karşı dürüst olmak hem etik açıdan hem de pragmatik olarak size katkı sağlayacaktır. Sosyal çevrenizde dürüst olarak adlandırılmak günlük hayatınızda ya da iş hayatınızda sizi üst sıralara çıkaracaktır. Baktığınız anda çok basit gibi dursa da bunu kazanmak yıllar alabilir ancak etkisi de bir o kadar güçlüdür.

Network diye adlandırdığımız ilişkiler bütünü de iyi yönetilen bir sosyal sermayenin sonucudur. Bu noktada iyi insanlar biriktirmenin ve ilişkileri canlı tutmanın önemi bir kez daha karşımıza çıkıyor. Yapabileceklerinizin sınırını ise bir noktada bu durum tayin ediyor. Hayatınıza giren yeni bir kişi size yeni kapılar açabilir, yol gösterebilir ve hiç beklemediğiniz ölçüde pozitif fayda üretebilir.

Gelelim Çıkarılabilecek Yol Haritasına…

Zaman kavramı biraz yanıltıcıdır. Günlük hayat koşturması içerisinde nasıl hızlı tükendiğini anlamakta zorlanabiliriz. Objektif ve geniş projeksiyondan baktığımızda ise aslında sosyal sermaye edinmek için ayrılabilecek kaliteli zaman karşımıza çıkar. Çocukluğunuz, okul çağlarınız, gençliğiniz, olgun yıllarınız… Hepsini düşündüğümüzde hayatın karşımıza çok sayıda insan çıkardığını göreceksiniz.

İnsanlarla kuracağınız, devam ettireceğiniz ilişkilere yaklaşımınız ise bu noktada sosyal sermayenizin büyüklüğünü ortaya çıkaracaktır. Hayat tecrübemden yola çıkarak şu iki şeyi rahatlıkla söyleyebilirim. İnsanlarla ilişki kurmaktan, ilişkileri devam ettirmekten asla çekinmeyin ve onlara karşı her zaman dürüst olun. Bunları yaptığınız zaman kendinize ve topluma fayda üretebilirsiniz.

Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Instagram