Motivasyon Başarının Temelidir

Motivasyon Başarının Temelidir

Hayatta hepimizin başarmak istediği hedefler vardır, bu hedeflerin ortak noktası ona ulaşabilmek için durmadan koşmak ve asla pes etmemektir. Ben de kendi hayatımda başardığım her şeyi, düştüğümde daha sağlam kalkmama borçluyum. Eğer bugün başarılı olarak tanımlanıyorsam tek sebebi her yorulduğumda hedeflerimi hatırlamam oldu. Hepiniz bilirsiniz, sokakta gördüğümüz istediğimiz hayata ulaşmış insanlara imrenerek ve bazen de eleştirel bakarız ama hiç düşünmeyiz; buraya nasıl geldi diye. Herkes hedefleri ve istediği hayat için bedel ödüyor. Bu çok yorulmak, sevdiklerine vakit ayıramamak, uykusuz kalmak ve günlük hayatın endişelerinden geçiyor. Bu noktada şunu söyleyebilirim ki, emeklerinizin karşılığını almaya başladığınızda yüzünde oluşan o hafif tebessüm “buna değerdi” cevabını veriyor.

İçsel Sorular Yol Gösterir!

Başka bir mesele de hedeflerimiz doğrultusunda soru sorup karar verebilme gücünden geçiyor. Çok sık gençlerle bir araya geliyor, onları dinliyorum ama gördüğüm bir şey var ki hepsinin gözleri parlıyor ancak ne istedikleri ve yapabilecekleri noktasında kafalarında soru işaretleri var. Kendinize sorun, sormaktan ve cevaplamaktan yorulmayın. Kendinize sorduğunuz her soru sizi nihai cevaba götürür. Gerçekten ne istediğinizi bilmeden çıktığınız yolda sadece yıpranır ve içinizde cevap bekleyen hedeflerden uzaklaşırsınız. Gerçek bir soru hayatınızı değiştirebilir mi? İyi düşünülmüş bir cevap hayatınızı değiştirebilir.

Konfor Alanını Terk Et

Konfor alanıyla ilgili eminim çok fazla şey okumuş ve duymuşsunuzdur. Birçok kişi için insanların ağızlarına pelesenk olmuş sıradan bir kalıp gibi görünse de tam olarak algılandığı gibi değildir. Gerçekten bu hayatta bir şeyler başarmış insanalara baktığınızda göreceksiniz, hepsi konfor alanını terk ederek yeni deneyimlere yönelen insanlardır. Bu yüzden hepsi bir noktada gerçekten cesurca bir adım atmaya kalkışabilmiştir.

Konfor alanı size iyi hissettirir, daha düzenli ve disiplinli de hissedebilirsiniz ancak bunların tek sebebi durduğunuz içindir. Durmak demek, olduğu noktadan memnun olmak ve daha fazlasını istememek demektir. Peki, bir adım sonrasında sizi bekleyen yolculuk! Evet, her zaman bir adım daha vardır ve emin olun bu ilki kadar zor olmayacaktır. Tırmandıkça güçleneceksiniz, başardıkça daha az yenileceksiniz.

Bu noktada söylediklerimi toparlamak isterim. Kendinize işsel sorular sormaya başlamanın, konfor alanını terkedecek ilk adımı atabilmenin altında motivasyon yatıyor. Öncelikle bunun bilincinde olarak başarmak istediklerinizi düşünmelisiniz. Daha sonra başarıyı istemenizin sebeplerini kendinize sormalı ve ilk adımı atarak yola çıkmalısınız. Unutmayın ki başarının anahtarı içinizde saklı!

Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Instagram