İşadamı, Eğitimci, Girişimci

Dr. Levent Uysal

Hakkımda

Levent Uysal, Türk iş adamı, girişimci ve eğitimcidir. Nişantaşı Eğitim Vakfı ve İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nin kurucusudur.

Uysal, 29 Mayıs 1968 tarihinde Mersin’de dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini Mersin’de bitiren Levent Uysal, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü Turizm programında eğitim almak için İstanbul’a gelmiştir. Lisans eğitimini takiben yüksek lisansını Aston Üniversitesi’nde doktora eğitimini ise Azteca Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Eğitimin önemine yürekten inanan Dr. Levent Uysal’ın Harvard Üniversitesi’nden “Laboratuvardan Pazara Teknoloji Girişimciliği” ve Massachusetts Institute of Technology’den ‘Okullarda İnovasyon Başlatmak’ adlı iki sertifikası bulunmaktadır. Ayrıca; Technology Entrepreneurship: Lab to Market Harvardx on edX ve Launching Innovation in Schools MITx on edX gibi çok önemli sertifikalara da sahiptir.

Dr. Levent Uysal, iş dünyasında uzun yıllar Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarında üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. 25 yıllık profesyonel iş hayatında gerçekleştirdiği ve planladığı çalışmalarla 2010 yılında Nişantaşı Eğitim Vakfı’nı kurmuştur. 40 binden fazla öğrencinin global standartlarda eğitim almasına olanak sağlayan Türkiye’nin en başarılı vakıf üniversitelerinden biri olan İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nin de kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

Dr. Levent Uysal’ın girişimleriyle UNICEF Eğitim Gönüllüsü olan üniversite, kadına şiddete karşı birçok sosyal sorumluluk projesinde ve uluslararası birçok platformda yer almaktadır. Dr. Levent Uysal, üniversitenin Birleşmiş Milletler Global Partnerliği’ne imza atmasına öncü olan sayılı eğitim liderlerinden biridir.

Bunlara ek olarak Uysal, 2021 yılında Türkiye adına Uluslararası GUSI Barış Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Ayrıca Uysal, eğitime yapmış olduğu yatırımlar nedeniyle; Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Microsoft, Unicef, İstanbul Ticaret Odası, Borsa İstanbul, TÜSİAD ve diğer birçok kuruluştan ödüller almıştır.

Son olarak Uysal’ın tecrübelerini gençlere aktardığı “+1 Kendine Değer Katabilmek” ve “5.0 Önde Başlamak” isimli iki kitabı bulunmaktadır.

Milliyetçi Hareket Partisi Grubu’nu temsilen 28. Dönem TBMM Dijital Mecralar Komisyonu üyesi, Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) ve Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZPA) asil üyeleri olarak seçilen Dr. Levent Uysal, evli ve iki çocuk babasıdır.

Eğitim ve İş Hayatım

Mersin Dumlupınar Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü Turizm İşletme Bölümü’nü kazanarak kültürün ve tarihin başkenti İstanbul’a geldim. Üniversite öğrenciliğim sırasında çeşitli burslar aldım ve pek çok farklı işte çalışarak bir yandan da öğrenimime devam ettim. Mezun olduktan sonra doğru bir başlangıç ile Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden birinde çalışmaya başladım. 25 yıl önemli teknoloji firmalarında çalıştım ve üst düzey yöneticilik pozisyonlarında görev aldım. Bu süreçte hiç tükenmeyen bir merakla öğrenmeye devam ederek Dünya’nın önemli üniversiteleri olan Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology üniversiteleri ile yollarımı kesiştirme imkanı buldum ve eğitimde inovasyon üzerine çalışmaya başladım.

Artık zamanı geldiğini düşündüğümde, babam Doç. Dr. Cevdet UYSAL’ın vasiyeti yolumu aydınlattı ve daha güçlü bir Türkiye için “Önce İnsan” diyerek Nişantaşı Eğitim Vakfı’nı ve İstanbul Nişantaşı Üniversitesini kurdum. Bilgi birikimimi gençlere aktarmak üzere çıktığım yolda 2021 yılında “5.0 Önde Başlamak” ve 2022 yılında “+1 Kendine Değer Katabilmek” adlı kitaplarımı kaleme aldım.

 

Mersin’den aldığım kültürel mirası geleceğin dünyası ile harmanlayarak teknoloji ve eğitimin bir arada olduğu bir eğitim sistemi ile bugün yurtiçinde ve yurt dışında Türk gençlerine destek vermenin, vatanıma ve milletime katkı sağlamanın haklı gururu içindeyim. 

Aile ve Sosyal Hayatım

Eşim Ece UYSAL benim üniversite ’den arkadaşım. 1992 yılında üniversite arkadaşlığı ile başlayan yolculuğumuz 2004 yılında evlilik ile taçlandı. 2005 yılında oğlum Efe ve 2014 yılında kızım Elvin dünyaya geldi ve anne-baba olmanın, aile olmanın mutluluğunu bize yaşattılar.

Spor hatta özellikle basketbol hayatımda hep önemli bir yer tuttu. Mersin Dumlupınar Lisesi’nde başladığım basketbolu artık profesyonel olarak sürdürmüyor olsam da iyi bir izleyici olarak dünyada ve ülkemizde ligi takip ediyor, zaman zaman da çocuklarımla küçük maçlar yapmaya devam ediyorum.