Farklı Yönleri ile Atatürk Söyleşisi

Farklı Yönleri ile Atatürk Söyleşisi

Farklı Yönleri ile Atatürk Söyleşisi, Nişantaşı Eğitim Vakfı Başkanı Dr. Levent Uysal, “Ulu Önderimiz Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini, özellikle Cumhuriyetimizin 100. yılı yaklaşırken onu daha iyi anlamak ve anlatmak amacıyla her ay bir etkinlik düzenleyeceğiz” dedi.

İSTANBUL (AA) – İstanbul Nişantaşı Üniversitesi öğrencileri, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla ‘Farklı Yönleri ile Atatürk Söyleşisi’nde bir araya geldi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, ‘Farklı Yönleri ile Atatürk Söyleşisi’, İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Neotech Campus’de düzenlendi.

Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak ve bilinmeyen yönlerini konuşmak üzere yapılan söyleşiye Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hulki Cevizoğlu, Nişantaşı Eğitim Vakfı Başkanı Dr. Levent Uysal, akademisyen ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk’ün sevdiği şarkılardan müzik dinletisi yapıldı. Söyleşinin moderatörlüğünü Doç. Dr. Gökçen Akçadağ gerçekleştirdi.

Söyleşide, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderlik, bilim, teknoloji, eğitim, düşmanlarının bile sevdiği lider olması, askerlik ve savaş sanatı, siyaset, inkılaplar, eğitimci, doğasever ve hayvansever olması gibi daha birçok farklı yönleri ele alındı.

– “Asırlık çınar ağacı kesilmesin diye koca köşkü temelinden kaydırdı”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Nişantaşı Eğitim Vakfı Başkanı Dr. Levent Uysal, şunları kaydetti:

“Ulu Önderimiz Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini, özellikle Cumhuriyetimizin 100. yılı yaklaşırken onu daha iyi anlamak ve anlatmak amacıyla her ay bir etkinlik düzenleyeceğiz. Atatürk’ün vizyonunu, yapmış olduğu inkılapları gençlerimizle bir arada yaşayabilmek ve hissedebilmek için tüm yönleriyle mercek altına alacağız. Burada bir araştırma takımımız var. Atatürk’ümüzün çok yönlü bir lider oluşunu, bilinmeyen yönleriyle tarih bölümünde okuyan gençlerimize de bu söyleşiler aracılığıyla önemli bilgiler ve anekdotlarla aktararak onların Atatürk’ümüzü her yönüyle değerlendirmelerini sağlayacağız. Değerli akademisyenlerimizden gelen önemli bilgileri aktaracağız. Böylelikle diğer arkadaşlarıyla Atatürk’ün, bizim için ne kadar değerli olduğunu hissetmelerini sağlayacağız. Her yönüyle örnek olacak bir liderden bahsediyoruz.’

Uysal, Atatürk’ün Çankaya Köşkü’nün bahçesinin düzenlenmesiyle bizzat ilgilenmesi, asırlık bir çınar ağacı kesilmesin diye koca köşkü temelinden kaydırması, sahip olduğu at ve köpeklerine düşkünlüğünün; doğasever ve hayvansever özelliklerini ön plana çıkaran anekdotlar olduğunu belirtti.

1938 yılının 10 Kasım’ında dünya lideri Atatürk’ün huzura kavuştuğunu ancak bütün dünyanın ağladığını aktaran Uysal, ‘Biz Türk gençleri, Türk insanları olarak hep onun izindeyiz.” ifadesini kullandı.

Atatürk’ün çok yönlü, vizyoner ve hatta savaştığı odaklarla bile müttefik olabilecek olgunluk ve alicenaplığa sahip bir lider olduğunu belirten Uysal, “Ulu Önder Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaştığı ülkelerce Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi, bu büyük bir liderlik özelliğidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Instagram